jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

California statehood sparked a new crisis over slavery because California
What was the American diet like in the 1960's?
The simplest type of vacuum tube is called a
Find the distance between the two points: ( 1,2 ) and ( -3, 0 ).
The perimeter of a rectangle is twice the sum of its length and its width. The perimeter is 22 meters and its length is 2 meters more than twice its length
How does Dispersal affect a seeds chances for survival
Jim debt was reviewing the total accounts receivable. this month he received $80,000 from credit customers. this represented 40% of all receivables due. the tot
How does the author develop Ivan Ilyich’s character chapters 5-8
Voy a hacer mi maleta. voy a hacer no necesitamos llevar los pasaportes. marcos está pidiendo el folleto turístico. javier debe llamar (call) a sus padres. ello
In which type of cellular transport do particles not flow from a high concentration to a low concentration?