BrainlyIsGreat12345
BrainlyIsGreat12345 BrainlyIsGreat12345
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help me with this question

Plz help me with this question class=

Respuesta :

ajbtrojan
ajbtrojan ajbtrojan
  • 02-04-2021

Answer:

1 Kilogram is $1.44

Step-by-step explanation:

$2.88 divided by 2 kilograms is $1.44 for each kilogram of sand.

Answer Link

Otras preguntas

If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
A pizza with 2 toppings from Maria's Pizza Place costs $11.00.A pizza with 5 toppings from Maria's Pizza Place costs $14.75.Each topping at Maria's Pizza Place
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
how do you figure out what is 1/4 of 10.
The sales tax rate is 8%. Estimate the tax on a jacket that costs $69.95.
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
A midwestern music competition awarded 35 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 3 less than the number of white ribbons. the number of red ribbons was
What is the average of 30, 40, and 80?
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?