hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

which point is located at (8, 6)? 10 1x 00 8- 6 4 2 ОА OB C OD 2 4 C D 6 B А 8 X
Expository essay on Kleptomania syndrome​
If the earth weighs 120 lbs and now weighs 90 lbs and Venus weighed 109.2 lbs what would Venus now weigh
Find the mean: 1, 4, 4, 6, 10.
What new policies and programs did FDR introduce to improve the economy?
perimeter of square​
How many factors do prime numbers have?
If there were to be 8 boys and 13 girls at a party and the host wanted each to be given exactly the same number of candies that could be bought in packages cont
Which of these sentences is correctly written? A. After stood outside for more than an hour on a cold rainy day, the group decided that the bus will never com
in act 1 of christmas carol scrooge and marley scrooges nephew calls scrooge impossible for behaving in a cold and unkind manner bob cratchit replies oh mind hi