vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

what happened when bob ewell saw tom and mayella? in to kill a mocking bird
The medical model of abnormality states that psychological disorders are __________. a. social issues b. diseases c. demons d. rare
how do i solve log6(25)-log6(5)
What area of economics focuses on the interactions between individual consumers and producers?
Which of the following could classify as a non-essential need according to the hierarchy of needs? A. healthy food B. human contact C. more sleep D. new cl
sandy has a total of 35 coins in her money jar is sandy's jar contains only nickels and dimes and the value of all the coins is $2.50, how many nickels does san
how is upper and lower quartile and extreme called
What did a castle serve as during times of war?
Which is a property shared by most molecular compounds? a. high boiling point b. high melting point c. low melting point d. nonpolar bonds
what is the percent change of 92 to 69 first value to the second