amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the function h(x) = 2 when x = 10
a serving of dairy or calcium-rich foods is 1 cup of skim milk or 1 cup low fat or fat free yogurt. how many servings per day are recommended of children ages 6
Carl and rose live in the same straight road. From their balconies they can see a flagpole in the distance. The angle that each persons like of sight to the fla
PLZZZ HELPPP What is the y-intercept of the line graphed on the grid? A) (0,3) B) (-2.5,0) C) (3,0) D) (0,-2.5)
Can someone help me with this plz
In “Chrysanthemums” how does the shift in setting from the ranch to the road affect the development in the main character Elisa
In A rose for emily, how does the narrator impact the cultural setting?
que desenlase maneja "el amor en los tiempos de colera" (abierto o cerrado)
the ghana empire created extensive trade networks across the sahara desert, sending out caravans bearing
A scientist examines a star that is the same color as the sun. What can the scientist assume about the temperature of the star?