tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Which scientist refined Newton’s ideas of space and motion to apply them to the subatomic level? a. Tycho Brahe b. Albert Einstein c. Johannes Kepler  d. Rober
What do you think it was like for so many different cultures and empires to be so close to one another
A right rectangular prism has a length of 2 1/2 feet, a width of 3 feet,and a height of 1 1/2 feet. Unit cubes with side lengths of 1/2 foot are added to comple
Anwser Please will rate and if 2 people anwser it will give out brainly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
please help. me pleaseeeeee
The article of confederation established a voluntary association of independent states that
it cost 6.64 for 5 balloons how much would it cost for 12 ballons
An abnormal, rounded, solid lump above, within, or under the skin is a(n):
Sophia 4/8 yards of string. She used 1/6 of the string for a school project how many yards of string did she use for her project. A. 5/6 B. 1/3 C. 1/12 D. 2/3
"which is the term used to describe the relation of the clavicle to the breast"