ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Correct the subject-verb agreement errors in the following paragraph by marking out the incorrect verb and writing the correct one above it. Keep all verbs that
What does the following function return? double compute speed(double distance); A. a double B. distance C. an integer D. nothing
It is legal to have a function with no arguments. TRUE FALSE
A plane flies with an average velocity of -98.5 m/s for 45.0s .What is the displacement?
perform the indicated operation 1 1/3 × 3 3/4​
How many times taller is the Eiffel Tower than an average Human?
The cells responsible for the production of circulating immunoglobulins are ________ cells.
simplify 30 (1/2 x -2) + 40 (3/4 y - 4)​
Stress associated with long-term problems
how to change the background color of a section in html