hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
Which of the following statements is correct for a person that has active Hepatitis B? A. Symptoms may or may not be present B. Infected person's will have jaun
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
HELP. Really really need help. ASAP please. Please help me with this. I will give out a lot of extra points and a Brainly to whoever does it good. Thanks.
Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?
Amy thinks of three numbers, which she calls a, b and c. The ratio a: cis 4: 3. The ratio b: cis 7:5. The median of a, b and c is 80. Work out the values of a,