jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of X in the equation 3X (-1) / 9Y equals 18 when Y equal 27
How many moles are there in 3.01 X10^23 molecules of Freon (CHCIF2)
A farmer watered 3/8 of a field. What percentage is equivalent to the fraction of the field the farmer watered?
How many orbitals does the P sub shell contain
According to the RNA World hypothesis, which of these tasks was accomplished by early RNA, but is not generally accomplished by the RNA of today's organisms? A.
Which statement best describes balancing equations and the law of conservation of mass? O O There are more atoms in the reactants than in the products, and the
Use the relationship between the sine and cosine and function to fill in each blank. 4. sin 12° = cos__
Tell meWhat is x/7=13
When Fritz drives to work his trip takes 36 ​minutes, but when he takes the train it takes 20 minutes. Find the distance Fritz travels to work if the train trav
What do you use to measure potential difference