pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Determine the range of the fu
The fine-structure constant, , plays a special role in the structure of matter; its approximate value is 1/137. What is the de Broglie wavelength of an electron
what is radical and how to use it
what happened in 1864
can someone explain this formula M=gr2/G why we put G on the denominator and r2 and g on numerator​
The patient is severely injured in an accident but does not feel the pain until several hours afterward. Which type of hormone reduced the patient's sense of pa
identify Cl,Br,I ions in nacl,nabr,nai solutions respectively practical
15. What is the value of p in the equation below? 5√√p-36= √√p
An aquarium tank can hold 5400 liters of water. There are two pipes that can be used to fill the tank. The first pipe alone can fill the tank in 45 minutes. The
2. What do fung grow from? A seeds B. flowers C spores & most D. fruit​