nezzard12 nezzard12
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Micah buys 5 pounds of beef for $5.50. How much for 20 pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

$22

Step-by-step explanation:

  1. $5.50=5 pounds
  2. $5.50 times 4=$22
  3. 5 pounds times 4=20 pounds

Answer: $22

Hope this helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of the actual dining room?
Grade 7 pleaseeee help
3. Create at least one goal for each of the following wellness categories. Personalize each of your goals for the time enrolled in the course. Be sure that eac
I don’t understand stand what I have to do with the numbers
Phosphoryl iodide is used in the preparation of organophosphorus derivatives and phosphate esters. select the lewis structure for poi3 that minimizes formal cha
A jar contains 26 fluid ounces of spaghetti sauce how many cups of spaghetti sauce do 4 jars contain
Relationships always involve two people in love. Please select the best answer from the choices provided T F
1/2(10x+20y+10z help me please
Piecewise function help!
Which actions can individuals take to impact their community in the area of nutrition? Check ALL that apply. 1)Exercise regularly. 2)Eat healthy meals. 3)Organi