20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

2. When you look at white light through a glassprism, you see a rainbow of colors called aa. spectrograph.b. spectrumc. parallaxd. light-year.​
How to write 200 words indian army​
Using a scale factor of 1 inch = 16 feet, what are the blueprint dimensions of a room that is 20 feet * 28 feet? 1.5 in. * 2.5 in. 1.25 in. * 2.25 in. 1.25 in.
In triangle Jkl, l = 880 inches, Angle j=63° and Angle k=11°. Find the length of j , to the nearest inch.
If 9 exercise books books cost N540.00 how many will 14 of such cost.​
physics,chemistry,geography,botany odd man out​
What is the sum of the 12th square number and the 6th square number?​
Make a table of values for f(x) after the given translation 3 units up
Please help! A pulley system is hanged in a lift as shown below in thefigure. A and B are two masses each having m and 2m massrespectively. If d is the distance
In the attachment there is a density column where there is colour Question: tell me why is the red at the bottom of the density column if it is the least dense