makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation.|7x+4|=18
Please help with simplifying 2|-16.75|
The width of a garden is ( 4x -1 ) feet and the length is 2x feet. Find the perimeter of the garden.
What was the basis of the religious conflict between the Romans and the Anglo-Saxons? A. The Anglo-Saxons were Christian and the Romans were Catholic. B. The
While walking near a freshwater pond you see a small dead fish lying near the shallow edge of the water. There is a white stringy substance surrounding the fis
Which piece of art appears to have been created to mark the unification of egypt?
plant cell have distinct difference from animal cell how are these differences useful for the plant?
if we do not act swiftly we will be completely and utterly annihilated
What is y= 6x^2 + 12x -10 in vertex form?
How did patterns of settlement differ among the Spanish, English, French and Dutch immigrants to the Americas