Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
How many solutions does the system of linear equations represented in the graph have? Coordinate plane with one line that passes through the points 0 comma 2 an
The sizes of matrices A and B are given. Find the sizes of AB and BA whenever they are defined. (If the matrix product is undefined, enter UNDEFINED.) A is of s
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
Solve each of the following equations. Show its solution set on a number line. Check your answers. |3x-2| = 19
I went shopping for a new car. the suggested manufacturers price is $26,985. With discounts for first time car buyer, being a college graduate, and the Labor Da
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
Please, i need help for part b, my hw is due tomorrow, please help, any help will be appreciated, The graph shows the speed of a vehicle during the final 50 s
simplify fully 40/56​