ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

Please answer worth 30 points
what simile does elie wiesel use to describe moishe the beadle? given the information that moishe tries to share with the people of sighet later in the chapter,
Which statement best expresses the author's viewpoint about sound? Understanding sound allows humans to appreciate nature. Understanding sound enables humans to
What is the terminal electron acceptor in aerobic respiration, and what is the terminal electron acceptor in lactic acid fermentation
how do I deal with depression because I feel unwanted and I feel like there is no meaning to live so tell me how do I deal with depression ​
whats the difference between evaporated milk and sweetened condensed milk?
Could someone please help me
What is a prime number that can be divided by both 36 and 60? A. 5 B. 11 C. 2 D. 7​
can we learn 16 Languages
which mascot was inspired by the designer’s son drawing a face on a fogged-up window?