shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Why was the 1848 revolt in Prussia successful only in the short term?
What would be your definition of Social Studies?
How did Columbus and Coronado,being entrepreneurs how did it help them make their expeditions possible?
Write a comparison sentence to represent this equation 6x7=42
A tariff is a form of taxation on foreign products, while a quota is a ______ on imports from foreign countries.
You subscribe to m different magazines. Your friend subscribes to 2 fewer than you
took a test of 25 questions if she missed 2 questions what is the percent she got correct
Which step in a scientific method entails gathering information to identify variables that might help with the experiment a. conclusion b. hypothesis c. observa
A planet in our solar system is located far from the sun describe the size and composition of the planet
The theme of Sandburg's poem "Grass" is A. war. B. freedom. C. peace. D. forgetfulness.