erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

What music did theodore roosevelt listen to?
What is the value of h(−2) when h(x)=3x+1 ? Enter your answer in the box. ​ h(−2)= ​ HELP PLS 30PTS
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHO ANSWERS these two parts correctly
What do chloroplasts look like under a microscope?
how do you simplify -7 -|7|
For an annual membership fee of $500, Mr.Bailey can join a country club that would allow him to play a round of golf for $35. Without the membership, the countr
when I was on holiday, I always ____ a lot of photographs ( took / take ) 2) He usually ( took / take ) the bud to work
How did the location of the safavid empire contribute to the cultural blending in the empire?
One out of two people entering the grocery store purchase soda. how many people out of 20 purchase soda?
a telephone pole needs a wire attached to its top and anchored to the ground at a point that is 56 feet less than the height of the pole. if the wire is to be 1