rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

what is greater 0.7 or 7/9?
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
What's the answer to this problem?
The positive integer x is a multiple of 9 and also a multiple of 12. The smallest possible value of x is (A) 3 (B) 12 (C) 21 (D) 36 (E) 72
If (3+y)/y=7, then y= Please help :)
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
What is the Difference between Research and Investigation???
what is the negative of -1/3 and why??