davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

The velocity acquired by a body moving with uniform acceleration is 12 m/s in 2 s and 18 m/s in 4 s. Find the initial velocity of the body.
Sarah, Natasha and Richard share some sweets in the ratio 4:5:3. Sarah gets 36 sweets. How many sweets are there altogether?
Someone help pleeeeaSe
If a product is selling so well that the price can be raised over time, what is the company producing it likely to do?
Read the following paragraph. After reading the passage, answer each question that follows on the basis of what is stated or implied in the paragraph using comp
explain the night life of florida​
Which best describes a traditional economy?
The planets closest to the Sun are the inner, or terrestrial, planets and are similar to Earth in some ways. They are rocky and dense, have few moons, no rings,
Hand over hand steering is particularly well suited when speed of the steering movement is critical. True or false
Carmen has saved 80% of the money she needs to buy a new video game if she has a 36 how much does the video game cost