mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which biomolecules do not function in supporting a cell
18. Refer to Models 1 and 2 to complete the chart below. Write yes or no in the box for cach cell.
rút gọn câu sau (a+b)^3 - ( a-b )^3 - 6a^2b
What is the value of x? Thank you!
Transform fault boundary due to this movement what Geologic event do you think may happen
2 + 3 × (8 + [tex]5^{3}[/tex] ÷ 1)Please include working.
What events influenced the Regulators?
why is agriculture important for nepal ?write any four reasons.​
for the word dentist concrete or abstract​
Name two major clinical problems expected in a patient with third- degree burns.