sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Find the remainder when 2x^4-6x^3+2x^2-x+2 is divided by x+2
(z+4)(z+3) Please Help!
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
Rheumatic fever is a bacterial disease that can result in degeneration of heart valves that would cause?
how do you solve the equation 2s+3=14s
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
How do you use equal protection of law in a sentence
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
how do you multiply and divide equations?
True or false. If a line L1has equation y = mx + b, where m and b are constants with m ≠ 0, then an equation of a line L2 perpendicular to L1 has the form y = -