brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

how many dollars are in 100 grand?
Write an equation of the horizontal asymptote for this function. Also, interpret what this asymptote means in the context of the problem (in terms of the fish p
What is the value of x after the following statements execute? int x, y, z; y 12; z 3; X= (y*(z+y-10); A. 36 B. 144 C.60 D. None of these
what is 175-(64-32)+(8÷3)÷200​
Taking the speed of light in vacuum to be 3.000 x 10^8 m/s, find the speed of light in:
Prove that n is odd if and only if 3n + 6 is odd by contradiction.
a triangular course for a canoe race is marked with buoys. the first leg is 3/10 mi, the second leg is 1/2 mi, and the third leg is 2/5 mi. how long is the race
what is meant by responsibilities and duties​
which is equivalent to..... algebra II engenuity
Find the remainder when dividing 2^2013 by 15. *Answer should be in modulo. Example: Find the remainder when dividing 2^100 by 21 and the answer is 2^100 = 16