jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

How did the Maori people eat during the tattoo process?
please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fifteen identical particles have various speeds: one has a speed of 2.00 m/s, two have speeds of 3.00 m/s, three have speeds 5.00 m/s, four have speeds of 7.00
Someone please help me solve this
Composite functions (Question in image)
To what extent did reconstruction deliver on the promise of change for african americans in the united states from 1865-1900 apush
Poppy, felix and Alexi sell 700 raffle tickets between them. Poppy sells twice as many tickets as Felix, and Alexi sells 25 more than poppy. How many tickets di
Which expression is equivalent to 5x+7y A.5y+7x B.7y+5x C.7y(5x) D.12xy
what is the main idea of to kill a mockingbird?
Jimmy and his family  are  on their way to visit some family friends who live 780 miles away from them. Based on the route they chose, they expect to complete