caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ASAP DUE RN
Part A Based on "Golden Days," how do some people feel during winter? O People enjoy relief from summer's heat. O They are depressed. O They are hopeful. O Peop
Due tomorrow help me please
I honestly need help because this is due tomorrow​
Which graph best represents a function with a range of all real numbers greater than or equal to 3
Question 7: The circuit below consists of two 20 resistors connected in parallel to a 30 V battery. 3.0 A A 30. V 20. Ω 20.22 7. What would be the effect of add
Two parallel lines are cut by a transversal as shown below. Solve for B. Then explain your reasoning 56 56 What is the solution when solved for b, and why? A -
2x = 3(3 + y) how can you solve this
2. Identify What are three ways a rock can change during metamorphism?
Undecillion how many 0s.