tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

The Grand Prix Formula 1 race this weekend is in Singapore. The race consists of 61 laps around a 5.067 km long track. At 225 miles per hour, how long will it t
2. The _______ is a factor that's affected by changes in the independent variable. A. experiment B. dependent variable C. hypothesis D. con
Calculate sine raised to the -1 times 0
Traditional advertisements for cookware have always focused on appealing to women consumers. such advertisements make use of consumer differences arising out of
A jar of 57 coins contains only dimes and quarters. The value of all the coins in the jar is $10.05. How many dimes are in the jar?
What term refers to shared national origins or cultural patterns?
Sound is not part of the electromagnetic spectrum because
Which property of addition is shown in the equation below?      c + di + 0 + 0i = c + dicommutative propertyinverse propertyidentity propertyassociative propert
All sources of pollution come from human activities.
How many ounces are in 3 pints