abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! HOW DO YOU SOLVE THIS?
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​
Match each prefix with its definition.Match Term DefinitionAnti A) PartlyMulti B) AgainstSemi C) Many
how does sodium metal conduct electricity?
The function f is such that f(x) = 5 + 6x – x2 for x  3 (a) Express 5 + 6x – x2 in the form p – (x – q) 2 where p and q are constants.Using your answer to part
complete the sentence÷ a) the three organs of the government are.................,................ and................. b) an....................day administrat
How many one PGAL need ATP and NADPH
Consider these functions: f(x)=x+1 g(x)= 2/x. Which polynomial is equivalent to (f· g)(x)? A. 2/x+1 B. (2x+2)/x C. 2/x +1 D. 2/x²+x
The function f is such that f(x) = 5 + 6x – x2 for x  3 (a) Express 5 + 6x – x2 in the form p – (x – q) 2 where p and q are constants.Using your answer to part
identify the graph and the solution of the given system. 2x+3y=0. -3y=6-2x