rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

1. El trapeador__ _[blank 1] la mujer. 2. La lavadora de platos__ _[blank 2] la mujer. 3. El lavamanos [blank 3] la lavadora de platos. 4. La mujer [blank 4] la
If a soup recipe yields 20 gallons, how many 5 fluid ounce portions will the recipe yield?
A 4. Which of the following statements is false? All squares are rectangles. All rectangles are parallelograms. • All parallelograms are quadrilaterals. All rho
(This is an Edge question)Question:Which expression is equivalent to negative 3 minus 3 times a number minus 1 plus a number.[tex] - 3 - 3x - 1 + x[/tex]Answer
ASAP!! What language techniques does writer Mary Shelley use to develop the character of Frankenstein?​ specifically this extract.
Assignment: 11.01 Differences Between Genres: Saving Money please write an essay
Write a letter advise him how to use mobile phone in positive way
Arrange these events in the correct chronological order: 1. Moses Austin met with Governor Martinez II. Moses Austin became part owner of the Bank of St. Louis
Convert (765)octal into hexadecimal​
I need to make sure I do this right