Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of a 13 ounce of package of pustachios cost $5.99

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 03-10-2016
5.99 ÷13 =0.46
the unit rate is about 0.46 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Is the sentence below written in the active voice or passive voice? The magician was not invited by Doctor Eggman.
when a boy jumps into a pool ​
Which statement about lines of longitude is true? -They are parallel. -They converge at the poles -They locate positions in north and south directions. -They co
The number of DVDs in a random person's home collection is counted for a sample population of 80 people. The mean of the sample is 52 movies, the entire populat
In the nebular hypothesis, why did the nebula start to collapse? 1. List two features of the solar system that provide clues about its formation. 2. In the nebu
Look at the examples in highlighted text in the passage. Which example show the Socratic teaching method Plato recorded?
find the slope of the line on the graph write your answer as a whole number or a fraction not a mixed number or decimal
The mean diastolic blood pressure for a random sample of 80 people was 100 millimeters of mercury. If the standard deviation of individual blood pressure readin
Mike has a large amount of chocolate spheres, each chocolate sphere having a radius of 2 inches.
find the measure of angle S and angle TRS pls help