lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

To make lemonade, kate uses 1 cup of lemon juice and 2 cups sugar. if she makes a larger amount of lemonade with 10 cups of sugar, how many cups of lemon juice
what is practices in medicine designed to prevent diseases or illnesses from happening?primary prevention secondary preventiontertiary prevention quaternary pre
What is the definition of mitosis?
why would a political machine in a country be dangerous?
If I go into a pizza house, and I have the choice of having one of 3 different types of dough, with one of 7 different toppings, and one of 4 different types o
Best which best describes the climate of guatemala? a. always hot and humidb. hot in some areas cool in the mountainsc. often freezing everywhere during the ni
15c+3/6=-12 what is the answer
What is 5 cm to km? is it 0,00005? if im wrong please correct me because tomorrow i have exam
1/7 x 5 5/6 x 1 1/4 =
According to newtons third law forces always occur in equal but____ pairs?