hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

The basic scales of Western music during the Middle Ages were church ______. Multiple Choice drones chants modes masses
What you think you know about the role of the court in your own words
Identify the vertical asymptotes of [tex]\frac{x^3-16x}{-3x^2+3x+18}[/tex] Then sketch the graph.
Which of the following is not a work practice control when working with corrosive materials:Group of answer choicesUse corrosive resistance containers such as g
HELP!! PLSS!! ON A TIMER!!
A large box contains three small boxes and a pearl. The pearl is not in either of the small boxes. Each small box contains 5 pearls. How many pearls are in the
A drag racer accelerates from rest at an average rate of 13.2 m/s2 for a distance of 100. m. The driver coasts for 0.500 seconds and then uses the brakes and p
What would 5,647 be written out in Spanish (like in words) not just the number written 5.647
Explain using words or drawings how to write , in simplest form.
. Carrie sent 190 total text messages in the first five days of May. If text messages cost 4¢ each, much should she expect to pay that month?