taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How to combine multiple documents into one pdf.
Evolution is a change in a. a living thing as it grows older b. a species over time c. characteristics of living things d. the history of the Earth 2 Answer
A groundhog starts out in its burrow 6.2 feet below the surface of the ground. It digs straight up at a rate of 0.8 feet per How long does it take for the groun
State what additional information is required in order to know that the triangles are congruent for the reason given. If possible, write the triangle congruence
Write the subtraction expression as an equivalent addition expression and then evaluate it. −2−(−10)
5. benefits for eating organic vegetables​
How did Stephen F. Austin attract potential settlers for his Texas colony?
What is an equation of the line that passes through the points (6,-3) and (-6,-5)
Why is apoptosis important to cells.
4. Identify the predicate in the sentence. I will read the third paragraph aloud. A. third paragraph B. will read C. I D. will