bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Arrange the stages in problem sequentially 1. Defining the problem 2. Evaluating information 3. Takin action 4. Gathering information
How would you take a difficult subject matter - such as poaching, deforestation, or climate change and communicate it in a kid-friendly way
Which of the following is the correct ratio for converting kilograms to grams
The variable in a relation who’s value depends on the value of the independent variable is called what?
which techniques best describe the tone the author is using in this passage?
Does the 3/4 time signature mean the 2 beat rest is a 3 beat rest? Or is it still a 2 beat rest?
20 POINTS!! In the formula NO3, what does the subscript 3 mean?
What is the molar mass of BaBr2? A. 217.2 g/mol B. 297.1 g/mol C. 354.5 g/mol D. 434.4 g/mol
what is the range for 31,39,29,34,37,24,36,33,34,28
In the article who speaks for the 1% what do you think the author is real point of you on the economic crisis? What is he really satirizing? Please help!!!