jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP. I ABSOLUTELY NEED THIS AS SOON AS POSSIBLE . Explain in what ways Oedipus stays the same over the course of the play and why this is significant.
y=5/6x+1 -x+y=2 could anyone help me with this??
Add -46+(-48)= -42+46=
How did the louisiana purchaase benefit the united states?
How do u take a picture of the problem instead of typing it
How do u multiply fractions like this
Which organisms can cause contagious deceases?
Define the term monogram. Why are they used by artists?
a circle has a circumference of 62.8 invhes what's is the area?
Which is a higher temperature 20°c or 25?