preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Who was the top leader in the land with the feudal system?
The Governor's vetoing of a bill that the General Assembly approves is an example of what principle? Question 13 options: judicial review checks and balances se
La forma correcta complete the sentences with the correct verb form. february 26 11:59 pm unlimited attempts remaining grade settings 46-50 grammar presentation
one noteworthy change in the economy during the 1920s was ?
Graphite and iodine are non metals but they shine. Explain it with suitable reasons.
somebody help me!! anyone
Ryan wants to ensure that all the words in his document are evenly spaced so that they look neat and readable. Which option in a word processing program will he
A ladder 10 ft long rests against a vertical wall. If the bottom of the ladder slides away from the wall at a rate of 1.3 ft/s, how fast is the angle between th
How long will it take to travel 200 km traveling 100 m/s?
An internal combustion engine relies primarily on the efficient production of energy by the combination of oxygen (02) and gasoline (assume this is primarily oc