Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

What is the distance from point A to point C?A. 4 unitsB. 5 unitsC. 8 unitsD. 9 units
Water has a density of 1 g/ml. What is the mass of the water if it fills a 10 ml container?
The advantage of setting priorities in your life is that you can _________. A. Easily change your habits and behaviors overnight b. Determine how many hours of
Which equation represents "4 less than y"?A. y-4B. 4-yC. y/4D. 4/y
What is the difference between the integers -11 and - 3?
Which relationship is always correct for the angles x, y, and z of triangle ABC? (1 point) X + z = y O y + z ty O x + y + z = 180 degrees O x + y + z = 90 degre
Write a short paragraph of 8 to 10 lines describing life without smartphones in today’s world. PLEASE HELP, VERY IMPORTANT!!!
The mean weight of a group of 7 girls is 58kg work out their total weight with the calculation
identify the tense of Alex runs two miles each day
The chart shows rate of decay. A 3 column table with 7 rows. The first column is Half-lives elapsed, with entries 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Second column is Fraction