laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which type of government structure are school districts an example of ? A )general-purpose district B) special-purpose district C) township D) mun
Find the sum using fraction bars or a paper and pencil. Write your answer in simplest form. 1/2 + 7/8
The 8 step process that involves identifying, observing, describing, questioning, researching, establishing, responding, and sharing during the development of t
Which rhetorical device is used in this statement from Dr. Martin Luther King Jr.’s speech “I Have a Dream”? I have a dream that one day this nation will rise u
What is 2+5????????????????????????????????/
what are two ways to help organize sentences
Multiply. 5/6 x 18 =
During a catered lunch, an average of 4 cups of tea are poured per minute. The lunch will last 2 hours. How many gallons of tea should the caterer bring if ther
What does the percentage of enslaved Africans imported to the Caribbean islands and Brazil suggest about the racial make up of these areas
The theater arts committee estimated that it would sell 200 tickets for its upcoming play. The committee actually sold 224 tickets. What was the percent error