tmathesonm03p0l975 tmathesonm03p0l975
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 liter juice costs $2.50. Sam wants to know the cost per kiloleter

Respuesta :

jhemarschool jhemarschool
  • 02-10-2020

Answer:

0.002 is the kiloliter and if you multiply you get 0.005

Step-by-step explanation:

make me brainliest pls :)

Answer Link
asarenana1120
asarenana1120 asarenana1120
  • 02-10-2020

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

It's $6.25  because 2.50 x 2 = 5.00 so 5.00 = 4 liters and then divide 2.50 by 2, then add that to 5.00 and the answer is $6.25

Answer Link

Otras preguntas

Matilda and Lorraine work in the mail room of a large company sorting letters. Matilda has already sorted 50 letters and continues sorting at a rate of 50 lette
ms. abby brought in a container of 78 pretzles. after school she allows eash student to take 2 pretzles. create a table repesenting the number of pretzles ms ab
Which two equations represent the statement “48 is 6 times as many as 8”
What’s the lowest number that could be used in the numerator to make the comparison ?/5 > 5/12 true?
Joe burns Pip's indenture in the fire, implying that
What is evolution that occurs as a result of chance events?
Is it something like 7x +3
Which group decides what is produced in a command economy? a. Consumers b. Government c. Factory workers d. Private business owners
pribahasa yang berarti mengharapkan imbalan
A dog growls when a predator gets close. Growling is an example of which animal behavior?