Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
What measurement could be the length of a pool?
I’ll give BRAINLIEST if correct
What measurement could be the length of a pool?
85 POINTS!!!!!! Describe the graph of y = -|x + 4| - 5. 9(For 85 points it should at least be a sentence or two)
Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
Fahrenheit 451 Question
Which decimal below is equivalent to 5/9?