velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Julie‘s mom paid 2.70$ for 5 pounds of bananas. Mario's mom paid 2.60$ for 4 pounds of bananas. Write a division equation for each banana purchase, and then dec
1) What is the function the mRNA sequence AUG?2) What is the function of the mRNA sequence UGA?
( Please help me on this question, thank you! ) ( I failed my last unit test, so that is why I'm asking. ) ( Thank you again, <3 ) ........................
3) In this type of democracy, citizens do not directly vote for the chief executive. A) presidential democracy B) parliamentary democracy dictatorship D autocra
What is the value of k in the linear pair below?
Challenges of workers in Mexico and Central America
Which car’s price is less than 2 times the price of Car 1?
Everything is in the picture please help me.
You get a car loan with an added interest of 4.5% that lasts for 4 years. Equation: Total amount paid for loan:
Read the following passage. “Discoveries: Mighty Mouse Bred” U.S. scientists have bred a "Lance Armstrong" mouse. It can't pedal a bike, but it can run on a tre