Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

All nuclear energy results in the rapid release of energy, such as in atomic bombs. a. True b. False
how does earth's atmosphere support life? ? and I want to know my answer is correct or no and why? Ans : 1) earth atmosphere contains nitrogen and oxygen whi
Which explorer established the settlement at Quebec?
Heifer International’s function is to help reduce poverty by providing free food from livestock raised by Heifer International. the tools and expertise to start
what can multiply to give you 80 but add up to give you 11
Based on this excerpt from Ernest Heminway's "In Another Country," what is the contextual meaning of the phrase "feeling sick"? "I am sorry," he said, and patt
what are integers? the teacher told us but i was confused.
is 5mi bigger or 26,300 ft
A snake that eats a mouse is an exampe of
Why have improvements in microscopes over time resulted in revisions in the cell theory? They have revealed new information about cell structure and processes.