eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

(07.01 MC) Find the cosine ratio of angle Θ. Hint: Use the slash symbol ( / ) to represent the fraction bar, and enter the fraction with no spaces.
Does the table represent a linear function ??
2x.tg60= 10+csc30 plis
Tom and Lynda also inform you that the monthly individual membership fee is $100and that the monthly family membership fee is $160. Hercules offers a 10% discou
Checkable deposits are classified as money because: Group of answer choices banks hold currency equal to the value of their checkable deposits. they are ultimat
Triangle ABC is dilated to form new triangle DEF. If angle A is congruent to angle D, what other information will prove that the two triangles are similar by th
6th grade math help me, please :D
On July 1, Wildhorse Co. purchases 560 shares of its $5 par value common stock for the treasury at a cash price of $10 per share. On September 1, it sells 370 s
Innovations during the Baroque period stylistically departed from the Renaissance. a. Select one work of art from this lesson. b. Identify the stylistic element
Can someone pls help and explain it