keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

In a persuasive paragraph, which of the following transition words or phrases would best introduce a list of effects? soon suddenly as a matter of fact conseque
Solve the following inequality. Then place the correct answer in the box provided. Answer in terms of a mixed number. 3y + 5 < 10
What is the probability that a five-card poker hand contains the ace of hearts?
What combines to form compound
what is the best estimate for the following quotient 891.3/28
Find the value of x of the picture below HELP PLEASE ! -10 -15 -20 -25
Is cultural identity “fixed”? if change is possible, what might cause a change?
How do you say, I sometimes like to ride my bike.
8 teams play 8 games, each time with a different team
James would like to send a document he has saved on the hard drive to coworkers and Ireland Brazil and India. These coworkers have Internet access. He should