chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

signs such as the dash or the comma indicate that blank information will follow
Why did the American forces win the battle of Trenton
A ball is dropped from a height of 12 feet and returns to a height that is one-half of the height from which it fell. The ball continues to bounce half the heig
v=1\10u compare the equation with y=mx+b
which statement defines the temperature of a sample of matter
Janice usually sells 7 cars and 3 trucks per week but this week she only sold 5 cars and 1 truck what is the percent decrease for each vehicle
In experiments testing the cocktail party effect, most participants were unable to do any of the following except _____________. A. detect when the speaker’s vo
A nest of ants initially contains 500 individuals. The population is increasing by 12% each week. a) How many ants will be there after : i. 10 weeks
Newton's 2nd law of motion
If x^2y-3x=y^3-3, then at the point (-1,2), (dy/dx)?