chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

A diamond with a mass of 45 g hangs motionless from a chain. what is the upward force of the chain on the diamond?
what are the measures taken by counties to takle tropical storms
A series circuit contains two devices, one with a resistance of 10 ohms and one with a resistance of 4 ohms. If the generator supplies a voltage of 42 V, what i
Most of the people killed by nazi germany during the holocaust were jews. russians. homosexual. gypsies.
The greek word theatron forms the root for our word _____. torture tent theater scene
What are two manual labor jobs that were performed in the past that could contribute to the respiratory issues of today?
The largest organ in your body is your ______.
how can a janitor stop bullying
Which religious group is found in the western parts of eastern europe? a. roman catholics b. eastern orthodox c. muslims d. protestants
75 cents/hr 24 hours a day