Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the capital of nepal
Which measure of variability is the most appropriate for this set of values? 13, 42, 104, 36, 28, 6, 17 A. range B. interquartile range C. mean absolute devi
What is 3.6÷7.2? I got .04 but I don't think that's the answer
what is the vertex of y=-5x^2-30-12
What does the diagram show
The growth of 100 young trees near a river is given below. (see picture) If a tree grew more than 3 feet during the year, how much more likely is it that the tr
The first three steps in the formation of the sun are listed below. 1. A cloud of gas and dust called nebula spins slowly. 2. The nebula collapses due to conden
Which of the following could be used to evaluate the expression -6 ( 4 2/3) ? A (-6) (4) + (-6) 2/3 B:( -6 ) (4) x (-6) 2/3 C: ( -6+4 ) + (-6+ 2/3) D: (-6+4)x
When are organelles like mitochondria and endoplasmic reticulum divided up between daughter cells?
Where is rna manufactured