amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST + Like + 5 stars. How are cell walls useful for plants but not animals?
Que representa en la reacción química Na2SO4(s)+H2O(1)=
For each of the following items, calculate the cash sources or cash uses that should be recognized on the statement of cash flows for Baldin Co. for the year en
what does bud do to pass the time while doing the chores?​
HELPPPPP TYYY NO LINK OR ELSEWEE.. LOL
A) 5/9 B) 6/5 C) 1/6 D) 5/6
PLEASE HELP !!!!!!!Find y, such that ABC ~A DEF.
How do you find the percentage of 70.9 of 100​
An archer shot a 0.07 kg arrow at a target. The arrow accelerated at 4,000 m/s2 to reach a speed of 50.0 m/s as it left the bow. During this acceleration, what
if you answer these without sending a link ur sexc