raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

How are atoms and molecules the same and how are they different?
What are some differences between mixtures and compounds?
How did advanced weaponry help Europe during new imperialism?
f(x) =-4x-4 find f (-1)
How to write story with bunch, block dam
The designers of this ad want the women who view it to perceive themselves as beautiful and popular. What evidence of this appears in the constructs of the ad?
What are values of Jeffersonian Liberalism
Which excerpt from Anthem best illustrates the theme that collectivism and group thinking limit man’s potential? A) I look upon the history of men, which I hav
If someone is 12 and they are twice as old as their sister, how old is the sister
Which president had to retake the oath of office?