johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me find the slope intercept of this ? 2x-8y=16
help writing a descriptive paragraph about learning something new
Is it true Like his grandfather and great-grandfather, George III cared little about England.
२० म्हणी लिहा.pls help me on this question ​
The sum of two numbers is 48. One number is 4 less than the other. Find the numbers.
Find three consecutive even integers such that the sum of the smallest number and twice the middle number is 20 more than the largest number.
write a five sentence paragraph using chronological order and include a topic sentence to explain the steps that you would take to complete one of the following
How does Roosevelt’s speech convey what the Statue of Liberty symbolizes?
The equation of a parabola is y=x2+6x+9. Write the equation in vertex form. Simplify any fractions.
Some machines do not multiply the force that is applied to them. Question 20 options: True False