lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

How long do international wire transfers take?
In 1862 King ______________________ appointed a wealthy landowner, Otto von Bismarck (1815-1898), as his prime minister. Bismarck was a master of Realpolilik ("
Can any body help me with 16 please and thank you
Which of the following payday frequencies provides employees with the smoothest cash flow?
How can you add all the integers form -20 to +20 in your head
Most of the energy we use today comes from renewable sources/ a. True b. False
Ocean currents can moderate climate by distributing a. heat from the poles upward toward the equator. b. heat from the equator upward toward the poles. c. he
WORTH 50 POINTS The Chao Phraya River is considered an artery because __________. A. it flows from south to north B. it is used to transport people and goods
The magnetic field of the earth is believed responsible for which of the following?
The lengths of the sides of a triangle are 4, 5, 6. Can the triangle be a right triangle?