janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

2. Which of the following is not a product of photosynthesis? oxygen glucose chemical energy water
complete the sentence is suitable forms of verbs given in the brackets .a. library ______ not ______ at 7:00 in the morning. it ________ at 8 (open)b. _____ the
The best type of graph to use when comparing how one variable effects another bar graph line raph pie chart all of the above
Comparison of the Defense system of the United States, Rusia and China from the 90's to the present. (pls I need help) T_T​
Find the value of x and y.I will give brainliest to the best awnser, thank you. ​
The lowest recorded temperature in Peru was -13 2/5 and the highest recorded temp was 120 2/3 . What is the difference between the highest and lowest temperatur
domain and, range in interval notation
What is the speed of a ball that has a mass of 3kg and travels 9 meters in 2 seconds?
whats the slope of y - 7 = 3(x-1)
Can you please help me can you do plsssssssss help me